top of page

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Özel Fatih Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji bölümleri mikroorganizmalar tarafından vücudumuzda meydana getirilen hastalıkların tanı, tetkik ve tedavisi üzerine çalışmaktadır.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Tanı ve Tedavi Hizmetleri

Bugün birçok hastalığın nedeni bilinmezken, enfeksiyon hastalıklarının nedeni bilinmektedir. Özel Fatih Hastanesinde bu hastalıkları irdeleyen enfeksiyon hastalıkları uzmanları, ayaktan veya yatarak hasta takibi, hastane enfeksiyonları kontrolü, seyahat hastalıkları, erişkin aşılaması alanında hizmet vermektedir.

Birimimizde yapılan araştırmaların temel amacı vücutta hastalığa neden olan virüs, bakteri, mantar veya parazitlerin tespit edilmesi ve ilgili tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulanmasıdır.

Normalde birçok organizma vücudumuzda yaşar ve zararsızdır. Hatta çoğu bakteri vücudumuza yardımcı olur. Ancak belirli koşullar altında bazı organizmalar hastalığa neden olabilir.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji bölümlerinde; bakteriyel, viral, fungal ve paraziter hastalıklar olmak üzere birçok mikroorganizmanın neden olduğu enfeksiyon hastalıklarının tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Özellikle viral enfeksiyonlar, virüs tarafından meydana gelen enfeksiyonlardır. Virüsler, bakteriler gibi her ortamda bulunabilir, yalnız bakteriler gibi kendi kendilerine üreyemedikleri için canlı bir mikroorganizmaya ihtiyaç duyarlar. Bu da genelde bazı hastalıkların kişiden kişiye ya da böcekler veya diğer hayvanlar tarafından bulaşmasına yol açabilir.

Enfeksiyon hastalıkları kişiden kişiye; yiyecek, su, hava veya temas yoluyla bulaşabileceği gibi yine ortamdaki organizmalara da maruz kalınması sonucunda geçebilir.

Enfeksiyon hastalıklarının belirtileri ve semptomları, enfeksiyona neden olan organizmaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Enfeksiyon hastalıklarının en sık görülen iki belirtisi ateş ve yorgunluktur. Hafif geçirilen enfeksiyon hastalıkları için dinlenme ve evde ilaç tedavisi verilebilir. Fakat bazı enfeksiyon türleri hayati tehlikeye neden olabileceği için hastane ortamında müdahale edilmesi gerekmektedir.


Nedenleri

Enfeksiyon Hastalıklarının Nedenleri

Enfeksiyona bağlı hastalıkları vücudumuz kendi üretebileceği gibi bulaşma yoluyla da ortaya çıkabilirler.

Bakteriler

Bu tek hücreli organizmalar, hemen hemen her yerde bulunmaktadır. Toprak, hava, su ve insan vücudunda çeşitli bakteriler mevcuttur. Bakterilerin tedavisi genellikle antibakteriyel ilaçlarla yapılır. Bakteriler en çok boğaz, idrar yolu enfeksiyonları ve tüberküloz gibi hastalıklardan sorumludur. Bunun yanı sıra zatürre, menenjit veya larenjit gibi hastalıklara da neden olabilirler.

Virüsler

Bakterilerden daha küçük olsa da, virüsler soğuk algınlığından AIDS'e kadar çok sayıda hastalığa neden olur. Bakterilerden farklı olarak, virüsler üzerinde antibiyotik kullanımının herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Virüsler, kendi başlarına üreyemedikleri için vücuda girdiklerinde konakladıkları hücreleri imha ederler ve yayılmaya başlarlar. Bazı virüslere özel aşılar geliştirilmiş olsa da, hala birçok hastalığın aşısı bulunamamıştır. Virüslerin en sık neden olduğu durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Soğuk algınlığı

 • Akut bronşit

 • Grip

 • Larenjit

 • Kızamık

 • Kızamıkçık

 • Hepatit

 • AIDS

 • Koronavirüs (COVID-19)

Mantarlar

Mantar hastalığı genellikle cilt yüzeyinde meydana gelmekle birlikte ender olarak iç organlara da sıçrayabilir. Mantar, genellikle saçlı bölge, el ve ayak tırnakları, kasık bölgesi, ya da cilt yüzeyinde kendini kaşıntı ve sulu lezyonlarla birlikte göstermektedir.

Bunun yanı sıra akciğerleri, sinir sistemini ya da kemikleri de enfekte edebilir. Mantar hızlı yayılan hastalıkların başında gelmektedir, bu yüzden en kısa süre içerisinde mutlaka tedavi edilmelidir.

Parazitler

Parazitler başka bir canlıyı konak olarak kullanarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışır. Bu konaklar; sivrisinek, bit, kıl kurdu, uyuz, solucan veya tenya gibi küçük canlıların yanında insanlar da olabilir.

Parazitler bağlandıkları konaktan beslenmeye çalıştıkları için insanlarda ve hayvanlarda yorgunluk, kilo kaybı, ishal veya kemik ağrıları gibi belirtiler meydana gelir. Bazı parazitler hayvanlardan insanlara dışkı yoluyla da bulaşabilir. Özellikle hamile kadınların toksoplazma parazitine karşı dikkatli olması gereklidir.

Risk Faktörleri

Hemen hemen herkes bulaşıcı hastalıkların bir kısmına yaşamları boyunca maruz kalmıştır. Fakat, enfeksiyon hastalıkları bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri daha fazla etkilemektedir.

Özellikle organ nakli ameliyatı geçirmiş kişilerin, HIV veya AIDS virüsüne sahip olan kişilerin, yetersiz beslenme ve yaşlı kişilerin enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskleri daha fazladır.


Belirtiler

Enfeksiyon Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Bazı bulaşıcı hastalıklar aşılama yoluyla önlenebiliyor ve aşılama yöntemiyle kişilere bağışıklık kazandırılıyor. Bu hastalıklar kızamık veya suçiçeği gibi bulaşıcı hastalıklar olabilir. Okul öncesi ve okul dönemi yapılan aşılamalarla hastalıklara karşı bağışıklık artırılabilir.

Enfeksiyonel hastalıklar, türüne bağlı olarak değişiklik gösteren belirtiler sergileyebilir ama genel olarak enfeksiyona bağlı hastalıkların belirtileri ise;

 • Ateş

 • İshal

 • Yorgunluk

 • Kas ağrıları

 • Öksürme olarak gözlemlenmektedir.

Enfeksiyon hastalıkların bir kısmı bulaşıcı değildir. Vücudumuzdaki bakterilerin, parazitlerin veya virüslerin neden olduğu bazı enfeksiyonlar bulaşıcı olmayabilir. Bazı hastalıklar ise hayvanlardan veya kişilerden temas ya da hava yoluyla da bulaşabilmektedir.

Aşağıdaki durumların gözlemlenmesi halinde en kısa sürede bir doktora başvurulması gerekmektedir.

 • Bir hayvan tarafından ısırılma

 • Nefes darlığı

 • Bir anda ortaya çıkan şiddetli öksürük

 • Ateş

 • Baş ağrısı

 • Kızarıklık veya şişlik

 • Aniden ortaya çıkan görme sorunları


Tanı Yöntemleri

Enfeksiyon Hastalıkları Tanısı

Enfeksiyon hastalıkları kişide meydana gelen belirtiler ve fiziki muayene sonrasında hekim tarafından istenen laboratuvar testleriyle netleştirilir.

Örneğin, öksürük ve nefes alma gibi şikayetlerle başvuran bir hasta zatürre (akciğer enfeksiyonu) geçirebilir. Fakat yine aynı semptomları gösteren bir hasta (enfeksiyondan kaynaklanmayan) astım veya kalp yetmezliği gibi hastalıklarla da karşı karşıya kalabilir.

Aynı semptomları gösteren hastalıkların ayırt edilebilmesi için doktor tarafından göğüs röntgeni veya diğer tanı yöntemlerinden faydalanılarak farklı testler istenebilir. Böylece hastalığın enfeksiyona bağlı gelişip gelişmediği anlaşılabilir.

Doktorlar kişinin enfeksiyona sahip olduğunu doğruladıktan sonra, genellikle hangi spesifik mikroorganizmanın enfeksiyona neden olduğunu öğrenmek için testler ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanabilir. Birçok farklı mikroorganizma belirli bir enfeksiyona neden olabilir. Örneğin, pnömoni hastalığına virüsler, bakteriler ve nadir olarak görülse de mantarlar neden olabilir. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisi her mikroorganizma için farklılık gösterebilir.

Birçok farklı laboratuvar testi mikroorganizmaları tanımlayabilir. Laboratuvar testlerinde vücuttan kan, idrar, balgam veya başka bir sıvı veya doku örneği kullanılır. Enfeksiyon hastalıklarında istenebilecek testler ise;

 • Balgam kültürü

 • Kan testi

 • İdrar testi

 • Dışkı (gaita) testi

 • Doku testi

 • Beyin omurilik sıvısı

 • Burun, boğaz veya genital bölgeden mukus


Tedavi Yöntemleri

Enfeksiyon Hastalıklarının Tedavisi

Enfeksiyon hastalıklarının tedavi hangi mikroorganizmanın enfeksiyona neden olduğuna bağlı olarak değişebilir. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi uygulanırken, viral enfeksiyonlarda ise hastaya dinlenme ve antiviral ilaçlar verilir.

Mantar veya paraziter enfeksiyonlara bağlı gelişen hastalıklarda ise hastaya antifungal ilaçlar veya antiparaziter ilaçlar verilerek tedavi edilir.

641 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page