top of page
Endoskopi.jpg

Endoskopi

sayfa çizgisi-2.png

Endoskopi

Endoskopi, doktorun vücudun iç kısımlarına bakmak için uzun, ince, esnek bir tüp kullandığı tıbbi bir işlemdir. Endoskop olarak bilinen tüpün bir ucunda ışık ve kamera bulunur, böylece doktor alanı inceleyebilir ve herhangi bir hastalık belirtisi olup olmadığını kontrol edebilir. Bazı durumlarda, laboratuvarda analiz edilecek doku numunelerini (biyopsi) almak için endoskopa özel aletler eklenebilir. Aletler ayrıca, poliplerin çıkarılmasını sağlamak için endoskopa takılabilir.

Endoskop vücudun doğal açıklıklarından birine, ağız veya diğer bölgeleri (anahtar deliği ameliyatı denir) yerleştirilip incelenmek için ciltte küçük kesikler açılabilir.

Endoskopi Nasıl Yapılır?

Endoskopi genellikle ağrılı değildir, ancak bazı hastalar bazen işlem sırasında biraz rahatsızlık hissedebilir. Bazı endoskopiler ( artroskopi) genel bir anestezi gerektirebilir, ancak çoğu tip işlemde, sadece vücudun belirli bir bölümünü uyuşturmak için lokal anestezi gerektirir. Bazı hastalara rahatlamaları için sakinleştirici verilebilir.

Hasta hazır olduğunda, doktor endoskopu dikkatlice ve nazikçe vücuda, doğal bir açıklıktan veya deride küçük kesiklerden geçirerek ilerletir. Yönü, hangi alanın incelenmekte olduğuna bağlıdır. Endoskopun kamerasındaki görüntüler bir ekrana iletilir, böylece doktor vücut içinde ne olduğunu görebilir. Doktor, küçük doku örneklerini almak, onarım yapmak veya anormal büyümeleri gidermek için aletleri endoskoptan geçirebilir. Doktor daha sonra yavaşça endoskopu çıkarır. Herhangi bir insizyon yapılmışsa, bunlar kapatılır. Endoskopi tipine bağlı olarak, işlemin gerçekleştirilmesi genellikle 45-60 dakika arası sürer.

bottom of page